Kapadokya / Avanos

Kültür gezilerinin en klasiği...Güzel yurdumun mutlak görülesi tarih ve coğrafya harmanı incisi. 
Gel görki bir tur şirketi eşliğinde gidilmesi kuvvetle muhtemel, gözleri bayram ettiren bu yolculukta midelerin hüsrana uğraması kaçınılması zor bir hadise. Sadece o tur şirketinin Istanbul'dan kaldırdığı 13 otobüsten birindeyseniz, ve bölge sınırlarına girer girmez her bir şirketin de bir o kadar otobüsle akın ettiğini fatkettiyseniz durumun rehavetini anlar ve yemek stoklarının tükenmekte ve pek tabi servis kalitesinin deniz seviyesine inmekte olduğunu üzülerek öngörebilirsiniz. Zira bu kadar insanı sığdırıp 1 saat içinde doyurabileceğiniz tesis bir otobüs mola tesisinden çok da farklı olamayacaktır. Ancak sorun sadece bunla sınırlı değildir. Anadolu'nun göbeğinde medeniyetlere beşik olmuş bu topraklarda yemek kültürünün izleri vardıysa da gün gelmiş tarih olmuş anlaşılan. Gidebileceğiniz en iyi restoranlardan biri muhtemelen Avanos bölgesindeki Uranos Sarıkaya restoran olacaktır. Bir kayanın içine oyulmuş yıldız şeklinde bir ana salonu bulunan 350 kişi kapasiteli restoranda otantik bir hava hakim onda kuşku yok. Yıldızın göbeğinden yükselen kanun solo da atmosferi kuvvetlendiriyor.

15 TL lik fiks menü içerisinde sırayla çorba, kuru fasülye ve şef aşçının masaya özel şovuyla sunulan yöresel yemek çömlek kebabı, tatlı ya da meyve seçenekleri mevcut; oldukça geniş ve uzun günün ortasında enerjinizi yerine getirecek bir seçki. Lezzetli mercümek çorbasının ve pastırmalı kuru fasülyenin sorunu soğuk olmaları. Bu daha hızlı höpürdetebilmemiz için bir taktik de olabilir tabi. 
 Hemen ardından aşçı amca masanın başına gelip kırıyor çömleği vakit kaybetmeden. 
 Çömlek kebabı bol patlıcanlı ve patatesli, az etli; yanında beyaz pilavla tabakta şık, ağızda lezzetli, midede doyurucu bir etki yaratıyor. Tatlı seçenekleği baklava meyve seçeneği portakal:) Çaylarsa şirketten değil ekstradan... 
Uranos Sarıkaya çok güzel olacakmış ama olamamış bir restoran olarak bu blogda yerini alıyor..


0 yorum:

Yorum Gönder